Toiminta alkanut Saarijärvellä

Uutiset
14.3.2025

Saarijärvellä kokoonnutaan tänä keväänä Roomalaiskirjeen opetusten äärelle. Kuva: Minna Kärki

Saarijärvellä on alkanut Jyväskylän Jesajan luterilaisen seurakunnan kappeliseurakunnan toiminta. 18 ihmistä kokoontui Saarijärvellä torstaina 13.3.2025 Valolan talolla raamattuopetuksen ja ehtoollisen vieton merkeissä.

Viime syksynä Saarijärvellä käynnistyi kirkon tuntomerkkien opetussarja, joka jatkui helmikuun loppupuolelle saakka. Illat rakentuivat aina alustuksesta yhdestä kirkon tuntomerkistä, ja sitä seurasi yhteinen keskustelu alustusten pohjalta. Osallistujien määrä illoissa on vaihdellut noin 15–20 osallistujan välillä.

Kirkon tuntomerkkien opetussarjan päätyttyä toiminta jatkuu Roomalaiskirjettä käsittelevien opetusiltojen muodossa. Raamattuopetuksen jälkeen tilaisuuksissa vietetään myös pyhää ehtoollista.

Illoissa vietetään myös pyhää ehtollista. Kuva: Minna Kärki

Kirkon tuntomerkkien opetussarjaa järjestettiin seurakuntalaisten kodissa, mutta nyt kevään aikana raamattuopetuksia ja ehtoollishetkiä varten on löytynyt käytännölliset tilat Saarijärven keskustasta, Valolasta osoitteesta Paavontie 17. Seuraavat tilaisuudet järjestetään siellä

  • to 27.3. klo 18,
  • to 10.4. klo 18,
  • to 24.4. klo 18,
  • to 8.5. klo 18 ja
  • to 22.5. klo 18.

Rukouksenamme on, että tilat Saarijärven keskustasta voisivat mahdollistaa laajemman ihmisten tavoittamisen ja Jumala johdattaisi yhteyteemme lisää ihmisiä Saarijärveltä ja lähikunnista. Olet siis lämpimästi tervetullut mukaan!

Toiminnasta vastaa Jyväskylän Jesajan luterilaisen seurakunnan pastori Elias Ikäläinen.

Jaa

Facebook
LinkedIn

Elias Ikäläinen

Pastori

Jyväskylä , Saarijärvi ,